SIDE-POWER® by Sleipner Motor - SRV170/250TC Retrattile Verticale
Per informazioni e ordini contattaci
Codice: SIDE-POWER SRV170/250TC
SRV170 Retrattile Verticale, 24V   170kg
di spinta
Item code: SRV170/250TC      EAN: 7070969016797
  • Contattaci
Thrust at 21V* (kg) 170
Thrust at 24V* (kg) 210
Typical boat size (ft • m) 50’ - 70’ • 15 - 22
Tunnel inner diameter (mm) 250
Propulsion Twin Counter rotating
Power at 21V* (kW • Hp) 8 • 10,7
FOr DC system (V) 24
Weight (kg) 88
Min. battery capacity (CCA**12/24V) 550
SR serien - Measurement - Side Power
A (mm · in) 600· 23.6
B (mm · in) 688 · 27.1
C (mm · in) Ø250 · 9.8
D (mm · in) 480 · 18.9
E min (mm · in) 480 · 18.9
F (mm · in) 398 · 15.7
G (mm · in)  ·
G (m.hyd-motor) 482 · 19.0
H (mm · in) 250 · 9.8
# Description Product
1 Propeller 10 1271 RH
1b Propeller 10 1271 LH
2 Propeller drivepin 9 1241
3 Propeller washer 20 1181
4 Locknut 10 1260
5 Anode 20 1180 A
6 Gasket 10 1312
7 Driveshaft key 10 1440
8 Gearleg bolt 10 1080
9 Complete gearleg 13 0601
10 Complete flexible coupling 7 1463
11 Brushes for motor (kit)** **
12 Brush springs for motor (kit)** **
13 Electric motor N/A
14 Key for eletric motor shaft 10 1440
15 Solenoid bracket kit 10 0135 24
16 Electronic control unit 150000
17 Internal wiring loom 6 1222
18 Internal wiring loom 6 1223
19 Solenoid 1013703
20 Complete solenoid kit 15 0131 24
21 Solenoid Cover 20 2027
22 Nut for solenoid cover 6 8810
23 Complete electric motor assembly 10 0104 24
24 Temp sensor 31020
25 PPC -
26 PPC control cable -
27 Vertical drive shaft kit 10 2076
28 Lower vertical drive shaft kit 10 2077
29 Horizontal shaft kit 140100
30 Actuator 139999-P8
31 Shear washer 140117
32 Sensor 140144
33 Anode retract 20 1180 A
34 Shaft sealing 140029
35 Retract ring support kit 250mm 6 2143
36 Retract tunnel anode w/bolts 140629
37 Complete Retract tunnel kit 250mm tba